Histori

Misteri i Fshatit të Xhuxhave në Kinë

Fshatrat janë vendi i relaksit për shumë prej nesh. Por ka disa gojëdhëna mbi fshatra të çuditshëm në Kinë. Thuhet se në një fshat të largët , aty ku shumë shkencëtarë dhe ekspertë janë jashtëzakonisht të interesuar për banorët e një fshati që quhet Yangsi, i cili ndodhet në Provincën …

Read More »

Triniteti sipas Marie D. Jones dhe Larry Flaxman

“Në emër të Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjtë …”, pikërisht kështu fillon çdo lutje e një besimtari të krishterë. Koncepti i një Triniteti ose natyra triadike e hyjnores ka qenë pjesë e psikikës sonë për mijëra vjet dhe është shfaqur në tregime, mite, shkrime fetare dhe tekste të shenjta …

Read More »

Arkitektura më unike në botë mban emrin: “Masuleh”

Masuleh është një qytet i vogël në Iran me një popullsi prej rreth 554 banorësh. Fshati I parë që u krijua ishte rreth vitit 1006 P.K., rreth 6 km në veri-perëndim të qytetit të Masuleh dhe quhet Masuleja e Vjetër. Popullsia filloi të migroonte drejt qytetit actual për shkak të murtajës dhe …

Read More »

Aurora, Perëndesha Romake që njoftonte ardhjen e ditës së re

Aurora, perëndeshë romake e agimit (aka Mater Matuta).Nëna e katër erërave, motra e Sol-it (Perëndia e Diellit) dhe Lunës (Perëndeshë e Hënës). Mater Matuta ishte një perëndeshë indigjene latine, të cilën romakët e  barazuan me Aurorën. Homologu grek i Aurorës quhej Eos. Tempulli i Aurorës (Mater Matura)Aurora si Matuta u …

Read More »

Hestia, krijuesja e konceptit të “shenjtores”

Hestia ishte e bija e Cronus dhe Rhea. Ajo ishte perëndeshë e Zjarrit në fillimet e saj të parë ndaj dëshirave të njerëzimit, prandaj ajo ishte në thelb hyjnia udhëheqëse e vatrës shtëpiake dhe fryma kujdestare e njeriut, dhe ishte ndikimi i saj i pastër dhe i mirë që duhej …

Read More »

Kontrolli i lindshmërisë në Egjiptin e Lashtë

  Një ndër kulturat më të lashta e cila evidentohet për një mori zakonesh për ruajtjen e jetës pas vdekjes duket se ka edhe anën tjetër të errët, atë të parandalimit të shtatzanisë. Por, çfarë domethënie kishte jeta për Egjiptianët e Lashtë? Gërmimet moderne të dhomave të varrimit egjiptianë tregojnë …

Read More »

Muzeu Britanik në Londër i hap dyert Lashtësisë Greke…

Në Muzeun Britanik, në Londër, janë ekspozuar shumë vepra arti për të kuptuar më mirë domethënien e së bukurës në Greqinë e Lashtë. Po t’I hedhësh një sy statujave mrekullohemi duke parë meshkuj dominues dhe femra që me lakuriqësinë e tyre të mahnisin. Shpehjet e tyre në fytyrë shprehin ndjenja …

Read More »

10 avionët privat më të pabesueshëm ja vipat që i zotërojnë.

  1Elvis Presley  zotëronte një Convair 880t të cilën e quajti  “Lisa Maria” 2.Donald Trump zotëron aktualisht “Air Force One” me një shifër marramendës të saj $390,000,000 .3.Steve Jobsi-t iu dhurua nje Gulfstream kur ai u bë presidenti i Apple-t. 4.Morgan Freeman ka licensë për pilot dhe zotëron një Cesnna …

Read More »

Rebelja e “akullit”

Surya Bonali u lind me 15 dhjetor 1973 dhe është një patinuese profesionale nga Franca.Surya u adoptua 18muajshe nga dy prindër Francezë me nënën mësuese dhe babain arkitekt i cili punonte per qeverinë.Surya vazhdoi të patinonte në moshën 11 vjecare ,më pas nga tentimet ajo theu dy kycet por nuk …

Read More »