Kuriozitete

Pylli misterioz Hoia-Baciu po tejkalon kuriozitetin e historisë së Drakulës

Pylli Hoia-Baciu  eshte një nga pyjet më të famshëm në botë. Ky pyll ndodhet në Rumani, dhe është një ndër vendet me kuriozitetin më të madh për t’u vizituar, për shkak të mistereve që e rrethojnë. Hoia-Baciu njihet si një nga vendet me nivelin më të lartë të aktivitetit paranormal …

Read More »

Lulet e akullit

Lulet e ftohta formohen në akullin e detit, ku temperaturat janë shumë të ftohta dhe mbizoteron akulli. Lulet e hapura të ujit formohen temperaturat e ujit të cilat arrijë afër 0 ° C . Me formimin dhe rritjen e kripës së akullit shtyhet njëkohësisht përsëri në oqean për shkak të …

Read More »

Misteri i Fshatit të Xhuxhave në Kinë

Fshatrat janë vendi i relaksit për shumë prej nesh. Por ka disa gojëdhëna mbi fshatra të çuditshëm në Kinë. Thuhet se në një fshat të largët , aty ku shumë shkencëtarë dhe ekspertë janë jashtëzakonisht të interesuar për banorët e një fshati që quhet Yangsi, i cili ndodhet në Provincën …

Read More »

Canon 850D do të vijë në Shkurt të vitit 2019

Canon 850D vjen në tremujorin e tretë të vitit 2018 gjatë Eventit Photokina. Disa nga specifikimet teknike që mendohet se do të ketë ky aparat fotografik janë: ✓ Sensor DPAF prej 24.1 MP ✓ Video 4K ✓ 45 Pika te Sistemit AF ✓ Procesor imazhi Digic 8 ✓ ISO 51200 …

Read More »

Dalin fotot dhe informacionet e para mbi Canon 1400D

Canon 1400D ose ndryshe Canon T7. Lajmet e fundit që vijnë nga kjo fushë tregojnë se Canon 1400D pritet të dalë së shpejti, shkruan  thenewcamera.com. Detajet më të fundit tregojnë se ky aparat fotografik Canon do të ketë një ekran LCD të pasëm të pa-levizshëm dhe përmasat e ekranit do …

Read More »

Triniteti sipas Marie D. Jones dhe Larry Flaxman

“Në emër të Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjtë …”, pikërisht kështu fillon çdo lutje e një besimtari të krishterë. Koncepti i një Triniteti ose natyra triadike e hyjnores ka qenë pjesë e psikikës sonë për mijëra vjet dhe është shfaqur në tregime, mite, shkrime fetare dhe tekste të shenjta …

Read More »

Arkitektura më unike në botë mban emrin: “Masuleh”

Masuleh është një qytet i vogël në Iran me një popullsi prej rreth 554 banorësh. Fshati I parë që u krijua ishte rreth vitit 1006 P.K., rreth 6 km në veri-perëndim të qytetit të Masuleh dhe quhet Masuleja e Vjetër. Popullsia filloi të migroonte drejt qytetit actual për shkak të murtajës dhe …

Read More »

Aurora, Perëndesha Romake që njoftonte ardhjen e ditës së re

Aurora, perëndeshë romake e agimit (aka Mater Matuta).Nëna e katër erërave, motra e Sol-it (Perëndia e Diellit) dhe Lunës (Perëndeshë e Hënës). Mater Matuta ishte një perëndeshë indigjene latine, të cilën romakët e  barazuan me Aurorën. Homologu grek i Aurorës quhej Eos. Tempulli i Aurorës (Mater Matura)Aurora si Matuta u …

Read More »