Poezi

Alba Mhilli -Mbrëmje gala!

Sonte,kur vetmia krahët ka shtrirë e mbi shpirtin tim po pushon,unë vendosa të të rikrijoj. Mbylla sytë dhe ja tek të shoh që shkujdesur me një fustan të kuq,bisedon Mbrëmje gala! Buzëqesh me një vendosmëri vrastare e duart si valë liqeni lëvizin. Ngadalë… Diku kam lexuar se shpirti thuret,me yje! …

Read More »

Juan Ramón Jiménez -MBI URËN E DASHURISË

Mbi urën e dashurisë, gur i vjetër mbi shkëmbinj të lartë – takim i përjetshëm, mbrëmje e kuqe -, po vij së bashku me zemrën time: – Nusja ime e vetme është uji që rrjedh përherë dhe nuk gënjen, që rrjedh përherë e nuk hesht, që rrjedh përherë e nuk …

Read More »

Bilal Xhaferri – Rosat

Në muzg të mbrëmjes rosat ndjellin njëra – tjetrën dhe zbresin buzës së lumit së bashku me rrjedhën, te bërylet e ledhinave, nën livadhet e gjelbër, ku zbardhëllejnë në muzg mu si kokrrat breshër. O, sa ngjyra të bukura kanë puplat e rosave! Të duket sikur era i ka mbuluar …

Read More »

Nicki Minaj – Chun-Li

Ay yo Look like I’m goin’ for a swim Dunked on ’em, now I’m swingin’ off the rim Bitch ain’t comin’ off the bench While I’m comin’ off the court full drenched Here go some haterade, get your thirst quenched Style’d on ’em in this Burberry trench This birds copy …

Read More »

Dritëro Agolli – Trishtimi

Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte Qe shtireshin engjej te dashur. Ku vete s’e di , vec s’dua te kthehem Serishme ne rrenat e jetes Diku ne nje skaj te larget do prehem me …

Read More »

Azem Shkreli – Kafsha e Zeze

Heshtja det i lëkundur dhe vetimët Fshikin terrin trupi i saj përdridhet Ku janë njerëzit. Nga janë nisur bimët Një langua leh e s’ik as lidhet Ulurin përmotshëm mbase së ligës Ja ndjen erën diku në gjakun tim Ai rrëmbimit të vet i turret digë Rreptas pastaj etur merr gufim …

Read More »

Demir Krasniqi – Shpejt Kaloi dhe kjo vere

Shpejt kaloi edhe kjo verë, Dhe prapë drynat na i vuri n’ derë! Dhe prapë dyert na i la nën dry, Dhe prapë nënat me lot në sy! Prapë oborri i zbrazët mbet, Fëmijët tanë na shkuan n’ kurbet! Vëzhgojnë prindërit me lot në shkallë – S’ kanë me kënd …

Read More »

Mimoza Ahmeti – Dikushi

Gjyshi im nga babai kish banuar ne fshat Ishte kryeplak dhe ishte dikushi. Gjyshja ime nga mamaje gatuante mire si per mbret dhe ishte dikushi. gjyshi im nga mamaja e kaloi jeten ne burg dhe ishte dikushi. komshia ime e mban shtepine paster si pasqyre dhe eshte dikushi. dikushi na …

Read More »

Liam Payne & J Balvin – Familiar (Official Video)

Intro: J Balvin] J Balvin, man Liam Payne My G[Verse 1: Liam Payne & J Balvin] It’s simple, you dip low Your hips roll, you do the Calypso An intro is all that I need, oh, yeah Y empiezo primero Tú sabes lo que me refiero De cero, sabes que estoy pa’ …

Read More »

Hil Mosi -Guxim

Ti ke pas’ pa do koh’ edhe ma t’vshtira, Ti ke pas’ hjek, ma shum’ mjerim, Prandej qindro burrnisht sikur përpara E mos u tremb, por ki guxim! Shum’ dallgë t’rrepta ti i pate hjekun, Që ty t’u turrshin me rrëmbim, E pra mbasi der sot trimnisht qindrove, Ti mos …

Read More »